Wersja kontrastowa

Martyna Bąk. Z miłości do Chorwacji

Martyna Bąk fot. Adrian Wykrota
Martyna Bąk fot. Adrian Wykrota

 

 

Diamentem z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w 2020 roku została Martyna Bąk. Jak sama mówi, to dla niej duże wyróżnienie i dobry prognostyk na naukowej ścieżce. Diament stwarza dla niej możliwości indywidualnego rozwoju i zapewnia pieniądze na własne badania. Teraz już spokojniej może łączyć swoje kompetencje prawnicze (laureatka skończyła WPiA) i filologiczne.

Martyna Bąk nie tylko nauką żyje. Jest przewodniczącą Przedstawicielstwa w Poznaniu Forum Młodych Dyplomatów, była prezesem poznańskiego koła. Nadal stara się być aktywna zarówno na Wydziale Prawa i Administracji jak i na WFPiK. Obecnie jest jej bliższy ten drugi, na którym aplikuje na studia doktoranckie.

Młoda naukowczyni została wyróżniona Diamentowym grantem za projekt pt. “Prawo, społeczeństwo, kultura w świetle dawnych chorwackich aktów prawnych". Chorwacja jest jej bliska od dawna. Zawsze chciała poznać bliżej język chorwacki, by lepiej zrozumieć ludzi, którzy tam żyją. Swoje zainteresowanie tematyką zawdzięcza prof. Izabeli Lis-Wielgosz, promotorce jej pracy magisterskiej. To ona zwróciła jej uwagę na chorwacki „Winodolski Statut”. Od tego zaczęła się jej przygoda z dawnymi chorwackimi aktami prawa zwyczajowego. Interesuje się nimi, bo jak sama mówi, chorwackie zabytki głagolickie odegrały bardzo ważną rolę w kształtowaniu się sztuki oraz kultury.

- Można z nich wyczytać mnóstwo interesujących rzeczy. Akty prawne stanowiące podstawę do przeprowadzenia badania są źródłami prawa zwyczajowego. Regulatorem pierwszych stosunków prawnych był zwyczaj oparty na relacjach międzyludzkich, co sprawia, że można też odtworzyć, jak wyglądało ówczesne społeczeństwo – mówi Martyna Bąk. – Poznać ówczesne ośrodki literackie, ośrodki kultury i sztuki. Źródłem, które będę badać są wprawdzie akty prawne, ale są one zakorzenione w innych dziedzinach nauki, takich jak literaturoznawstwo, geografia kulturowa, antropologia kultury czy socjologia kultury.

Celem pracy Martyny Bąk jest stworzenie mapy kulturowo-społecznej ośrodków literackich, ale i prawnych. Laureatka grantu chce opisać społeczności żyjące w dawnych czasach na badanym przez nią terenie, ale ze szczególnym uwzględnieniem statusu kobiet w kontekście płci biologicznej i kulturowej. Skupiając się na trzech komponentach – prawo, społeczeństwo, kultura. Należy podkreślić, że w pracy zostanie poruszone zagadnienie wpływu prawa zwyczajowego oraz samego zwyczaju na kształtowanie się tzw. habitusu (w ujęciu Pierre’a Bourdieu) oraz jego zakorzenienia w świadomości i rzeczywistości prawnej oraz społeczno-kulturowej.

- Moja miłość do Chorwacji i jej literatury wciąż jest tym co mnie napędza – mówi Martyna Bąk.

 

Czytaj też: Paulina Ratajczyk. Chemia wysokich ciśnień

 

 

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.