Konkurs SONATINA. Młodzi naukowcy zdobyli granty

dr Oleksandr Pshyk z Centrum Nanobiomedycznego
Obraz

SONATINA to konkurs skierowany do naukowców, którzy posiadają stopień doktora nie dłużej niż 3 lata. W drugiej edycji konkursu złożono 154 wnioski, z czego finansowanie otrzyma 45 badaczy. Łączny budżet nagrodzonych projektów wyniósł ponad 30 mln zł - informuje NCN w komunikacie przesłanym PAP.

W ramach grantu finansowane jest pełnoetatowe zatrudnienie laureata w polskiej jednostce naukowej, realizacja projektu badawczego oraz trwający od 3 do 6 miesięcy, staż w zagranicznym ośrodku naukowym.

- SONATINA to konkurs dla osób, które doktorat uzyskały stosunkowo niedawno i potrzebują z jednej strony stabilnego zatrudnienia w jednostce naukowej, a z drugiej muszą zdobyć doświadczenie badawcze, czemu sprzyja współpraca międzynarodowa" – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. - Po zakończeniu realizacji grantu badacze mogą starać się o finansowanie projektu w konkursie SONATA dla bardziej doświadczonych doktorów, czy SONATA BIS, który umożliwia utworzenie nowego zespołu badawczego - dodaje.

Zobacz: Dwóch naukowców z UAM w gronie laureatów Uwertury

dr Krzysztof Czarnecki

W ramach konkursu SONATINA - HS nagrodzono dwie osoby - dr. Krzysztofa Czarneckiego z Centrum Studiów nad Polityką Publiczną UAM, który będzie badał genezę i konsekwencje systemów pomocy materialnej i opłat za studia oraz dr. Filipa Balcerzaka z Wydziału Prawa i Administracji. Naukowiec zbada międzynarodowe prawo inwestycyjne w kontekście wyzwań w sektorze energetyki odnawialnej.

fot. Oleksandr Pshyk

W SONATINIE – ST wyróżniono dr. Oleksandra Pshyka z Centrum Nanobiomedycznego. Naukowiec zajmie się projektowaniem, otrzymywaniem i badaniem właściwości funkcjonalnych cienkich warstw ceramicznych stopów wysokiej entropii otrzymywanych metodą hybrydycznego impulsowego rozpylania magnetronowego stałoprądowego.

Kolejny laureat, tym razem z Wydziału Chemii, mgr Łukasz Wolski zbada zaawansowane procesy utleniania bazujące na nowych katalizatorach złotowych osadzonych na zaolicie BEA modyfikowany, niobem i cerem oraz na tlenku niobu (V) i tlenu ceru (IV).

Więcej na stronie: https://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-konkursow-ncn-uwertura-2-i-sonatina-2.html

Nauka Ogólnouniwersyteckie