Wersja kontrastowa

Kongres Nauk Historycznych. Quo vadis historiae?

Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu, fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu, fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu

Rozpoczął się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu, największe i najbardziej prestiżowe spotkanie historyków na świecie. Wykłady inauguracyjne wygłosili uznani naukowcy z Nigerii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Wydarzenie potrwa do soboty 27 sierpnia.

 

Uroczyste otwarcie największego i najbardziej prestiżowego spotkania 700 historyków z 70 krajów miało miejsce 21 sierpnia w Auli UAM. Gości powitała rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. – Mam nadzieję, że zapamiętacie Państwo pobyt w Poznaniu i w murach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jako wielką przyjemność i intelektualną przygodę. Dla nas to ogromny zaszczyt gościć Państwa na naszej uczelni, która jest jedną z najlepszych w Polsce – powiedziała prof. Kaniewska. 

 

Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu, fot. Urząd Marszałkowski

 

Poznań jest drugim polskim miastem, w którym zorganizowano Kongres, poprzednim razem w 1933 r. jego gospodarzem była Warszawa. Komitet organizacyjny, którym kierują prof. Tomasz Schramm, przewodniczącym KNH PAN i prof. Krzysztofem A. Makowski, wiceprezydent ICHS (Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych) nie miał łatwego zadania - Kongres przekładano dwukrotnie z powodu pandemii. Wysiłek zespołu doceniła prof. Catherine Horel, prezydent ICHS składając serdeczne podziękowania. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy - marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Wykłady inauguracyjne, którym przyświecało hasło: Quo vadis historiae, wygłosiło trzech wybitnych historyków - prof. Olufunke A. Adeboye z Uniwersytetu w Lagos w Nigerii, prof. Dipesh Chakrabarty z Uniwersytetu w Chicago z Stanach Zjednoczonych oraz prof. Ewa Domańska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu, fot. Urząd Marszałkowski w Poznaniu

 

Podczas Kongresu odbędzie się kilkadziesiąt różnych paneli. Najważniejsze będą tzw. wielkie tematy (Major Themes). Ponadto planowanych jest kilkanaście tzw. Joint Sessions, około 20 okrągłych stołów (Round Tables), a także kilkadziesiąt sesji specjalistycznych poświęconych różnym zagadnieniom od starożytności do współczesności. Ponadto odbędą się 3 sesje wieczorne. Półtora dnia przeznaczono na panele tematyczne organizowane przez specjalistyczne komisje afiliowane przy ICHS.

Planowana jest sesja posterowa dla studentów studiów II i III stopnia. Najlepsze prace zostaną uhonorowane nagrodą ICHS-Shandong University Young Historian Award ustanowioną na XXII Międzynarodowym Kongresie w Jinanin w 2015 r.

Podczas Kongresu w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się tak zwane Research Forum. Jest to nowa inicjatywa Zarządu ICHS. Głównym celem Forum jest umożliwienie instytucjom badawczym przedstawienia uznanym uczonym i początkującym badaczom realizowanych lub planowanych projektów.

W ramach wydarzenia po raz trzeci zostanie przyznana International ICHS History Prize. Otrzymuje ją historyk, który wyróżnił się w dziedzinie historii dzięki swoim badaniom, publikacjom lub osiągnięciom dydaktycznym i wniósł znaczny wkład w rozwój wiedzy historycznej. W tym roku laureatem będzie prof. Sanyaj Subrahmanyam specjalista historii gospodarczej z Uniwersytetu w Delhi, a następnie w Oxfordzie, kalifornijskim uniwersytecie w Los Angeles oraz College de France. Wydarzenie będzie miało miejsce w środę, 24 sierpnia, o godz. 18:30 w Teatrze Polskim.

Zobacz też: Kongres w cieniu historii

 

Nauka Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.