Wersja kontrastowa

Instytut Geologii UAM przy... UNESCO

IG UAM
IG UAM
Obraz

Instytut Geologii UAM został oficjalnie jedną spośród 31 instytucji (uniwersytetów i instytutów badawczych) z całego świata, które pod przewodnictwem Shimane University (Japonia) i International Consortium on Geo-disaster Reduction tworzą przy UNESCO grupę "Geoenvironmental disaster reduction".

Pracownicy Instytutu Geologii od lat rozwijają działalność badawczą i edukacyjną w zakresie geozagrożeń. Badali między innymi skutki współczesnych jak i dawnych katastrof naturalnych. Brali udział między innymi w ocenie skutków tsunami w 2004 roku w Tajlandii, trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii w 2011 roku, powodzi w Polsce w 2010, katastrofy górniczej w Wapnie koło Inowrocławia oraz osuwisk i powstałego tsunami na Grenlandii w 2000 roku (tsunami w 2004 roku). Zajmują się również badaniem dawnych katastrof naturalnych, takich jak wielkie wymierania dewońskie i permskie czy impakty meteorytowe – na przykład na poznańskim Morasku.

Czytaj też: Kruszynka, tak duża a tak trudno ją znaleźć

Ponadto od kilku lat studenci geologii mogą pogłębiać swoją wiedzę w zakresie specjalizacji geozagrożenia. Większość powyższych działań opiera się na szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej, czego efektem jest wyróżnienie instytutu przez agendy UNESCO.

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.