Wersja kontrastowa

GIS Day Poznań 2022. Święto geoinformacji

GIS Day Poznań 2022, fot. Adrian Wykrota
GIS Day Poznań 2022, fot. Adrian Wykrota

GIS Day Poznań, czyli święto geoinformacji w Poznaniu przyciągnęło w mury Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych setki uczniów, nauczycieli i entuzjastów Systemów Informacji Geograficznej.  

 

Pandemia Covid-19 sprawiła, że dwie poprzednie edycje GIS Day nie mogły odbyć się stacjonarnie. Tym większą radość ze spotkania przeżyli goście i organizatorzy, obchodzący w tym roku 20-lecie obecności geoinformacji w Poznaniu. Wydarzenie popularnonaukowe obfitujące w warsztaty i prelekcję przygotowały studenckie sekcje działające na dwóch poznańskich uczelniach: Sekcja Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Sekcja Geomatyczna Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

GIS Day Poznań 2022

 

Wydarzenie służyło popularyzacji i szerzeniu najnowszej wiedzy z zakresu Systemów Informacji Geograficznej, z których korzystamy na co dzień, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Na bazie tej technologii działa na przykład aplikacja Google Maps. Spotkanie przybliżyło działalność naukowców oraz przedsiębiorców dotyczących zastosowań narzędzi GIS w aspektach przyrodniczych, geomatycznych, analitycznych czy teledetekcyjnych. 

- GIS Day wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych. Jest to już 21. odsłona wydarzenia, w pełni przygotowywanego i prowadzonego przez studentów naszego wydziału. Jest mi niezmiernie miło, że nauki o Ziemi we współpracy z naukami biologicznymi prowadzą działania związane z Systemami Informacji Geograficznymi, prężnie rozwijającą się gałęzią nauki. Współcześnie widzimy,  jak przestrzeń geograficzna integruje różne pola badawcze - powiedział dziekan prof. Grzegorz Rachlewicz otwierając GIS Day.

 

GIS Day Poznań 2022

 

16 listopada blisko 400 osób uczestniczyło w prelekcjach i warsztatach na WNGiG. - Postawiliśmy na jakość. W tym roku zmniejszyliśmy ilość prelekcji, ale zorganizowaliśmy więcej warsztatów, które szczególnie interesują uczniów i nauczycieli - informuje Adrian Nowacki z Komitetu Organizacyjnego GIS Day Poznań 2022.

 

GIS Day Poznań 2022

 

Na warsztatach, prowadzonych nie tylko przez studentów, ale również pracowników firm: Sweco, Dron.edu.pl i GIS Support młodzież rozwijała kompetencje dotyczące wykorzystywania danych przestrzennych. Uczestnicy m.in. programowali własną mapę, tworzyli wizualizację przebiegu szlaku turystycznego za pomocą technik 3D, planowali misję za pomocą drona, by automatycznie pozyskać zdjęcia potrzebne do wykonania ortofotomapy.

 

GIS Day Poznań 2022

 

Prelekcje prowadzili zarówno pracownicy i studenci UAM, jak również przedstawiciele firm prywatnych i instytucji publicznych. Na przykład Centrum Badań Kosmicznych, przygotowało wystąpienie o danych satelitarnych w obserwacji usług ekosystemowych, firma Geomatic opowiedziała o sztucznej inteligencji wykorzystywanej w poprawianiu jakości zdjęć satelitarnych. Przedstawiciel firmy Hexagon, która wykorzystuje w swoich działaniach partycypację społeczną, dał wykład o wykorzystaniu geoinformacji w mieście niskoemisyjnym i dobrym do życia.

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.