Francusko-polski kongres chemii w Paryżu

W dniach 4-6 lipca 2019 roku w Stacji Naukowej PAN w Paryżu odbył się Francusko-polski kongres chemii.
Prof. Violetta Patroniak

W Stacji Naukowej PAN w Paryżu odbył się FRANCUSKO-POLSKI KONGRES CHEMII. Patronat honorowy nad imprezą, która wpisuje się w obchody Polsko-Francuskiego Roku Nauki 2019, objęli: Ambasador RP w Paryżu, prof. Tomasz  Młynarski oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Organizatorami konferencji byli: Stacja Naukowa PAN w Paryżu, Uniwersytet Sorbona, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Poznańska. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością Rektor UAM,  prof. Andrzej Lesicki oraz prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor tej uczelni. Uroczysta inauguracja konferencji miała miejsce  4 lipca 2019 roku w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, a uświetnił ją swym wykładem (pt. Macromolecular engineering by taming free radicals”)   prof. Krzysztof Matyjaszewski, Doktor Honoris Causa UAM, odkrywca reakcji polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu stosowanej do produkcji nowoczesnych materiałów polimerowych.

Drugi dzień obrad odbył się w murach Uniwersytetu Sorbona –  w pięknej sali Amphithéâtre Guizot wygłoszono dwadzieścia wykładów. Trzeciego dnia konferencji w gmachu Stacji Naukowej PAN w Paryżu wystąpiło szesnastu prelegentów. Był wśród nich Gość Specjalny Kongresu,   prof. Jean-Marie Lehn,  laureat Nagrody Nobla z chemii. Profesor przedstawił wykład pt. ”Perspectives in Chemistry: towards adapitve chemistry”. Organizatorami Kongresu byli  pracownicy naszego Uniwersytetu: prof. Violetta Patroniak (Wydział Chemii) i prof. Maciej Forycki (Wydział Historyczny) pełniący obecnie funkcję Dyrektora Stacji Naukowej PAN w Paryżu oraz dr Marta A. Fik-Jaskółka (Wydział Chemii) – sekretarz konferencji.

Kongres miał za zadanie upowszechnienie dokonań polskich i francuskich grup badawczych oraz promowanie współpracy międzynarodowej. Znakomici  wykładowcy zaprezentowali swoje osiągnięcia z różnych dziedzin od chemii supramolekularnej poprzez katalizę, materiały hybrydowe, polimery, grafen po aplikacje w czujnikach i  energetyce.

Szczegółowe informacje dotyczące kongresu można znaleźć na stronie: http://french-polishcc2019.amu.edu.pl/.

Nauka Wydział Chemii