Dąb i konferencja na stulecie KNP UAM

Biolodzy uczcili stulecie Koła Naukowego Przyrodników (KNP UAM) konferencją, ale nie tylko. Posadzili też dąb i odsłonili głaz z pamiątkową tablicą.

KNP UAM jest uważane za jedno z najstarszych kół naukowych w Polsce. Niektórzy jednak sądzą, jak prorektor Prof. Przemysław Wojtaszek, że poznańskie koło jest w rzeczywistości najstarsze. - Nie należy tego mówić głośno w obecności przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego, których nie ma wśród nas - zażartował prorektor podczas otwarcia rocznicowej konferencji na Wydziale Biologii. - Za dwa lata stulecie będzie obchodziło Koło Naukowe Geografów. Nauk przyrodnicze górą!

Uroczystości stulecia powinny odbyć się kilka miesięcy temu, ponieważ koło powstało w lutym, niestety pandemia sprawiła, że obchody zostały przeniesione na jesień. Główną ich częścią jest trzydniowa konferencja The International Conference of the Centenary of Natural Sciences Club, która rozpoczęła się 19 listopada w formie hybrydowej.

Michalina Krakowiak, obecna przewodnicząca Koła Naukowego Przyrodników wprowadziła zebranych w tematykę spotkania: - Nasza organizacja łączy doświadczenie naukowców z głodem wiedzy studentów i dzięki współpracy tych dwóch sfer świata akademickiego powstaje piękna pasja - mówiła. - Pasja do nauki i rozwoju, która jest kontynuowana. Opiekunowie naszych sekcji tematycznych w swoich studenckich czasach aktywnie działali w KNP. To, że przetrwaliśmy 100 lat myślę, że możemy zawdzięczać naszej wyjątkowej strukturze, która jest bardzo prosta: sekcje tematyczne powstają, zawieszają się, odradzają się, ale wszystko to dzieje się w ramach jednego koła.

Do słów przedmówczyni odniosła się rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska: - Pani przewodnicząca powiedziała, że gwarancją trwałości jest struktura. Myślę, że jednak nie. To pasja młodych ludzi, takich jak ci, którzy dziś też tworzą KNP - wspólnota ich zainteresowań, chęć działania, ciekawość świata i wszystkie te wartości, które powodują, że to wy, młodzi ludzie jesteście nadzieją dla przyszłości naszego świata.

Dziekan Wydziału Biologii prof. Beata Messyasz podkreśliła, że dorobek KNP UAM jest owocem pracy wielu osób, zarówno grona nauczycieli akademickich, studentów, jak również pracowników administracji i obsługi: -  Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a Wydział Biologii nigdy nie był jedynie miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia studentów i ich nauczycieli akademickich, którzy oddali biologii swoje umiejętności, entuzjazm i serce.

Po uroczystości otwarcia przyszedł czas na odsłonięcie tablicy pamiątkowej autorstwa Romana Kosmali oraz symboliczne posadzenie dębu - drzewa podarowanego przez Instytut Dendrologii PAN w Kórniku, wyhodowanego przez prof. Pawła Chmielarza.

W spotkaniu uczestniczyło grono gości, wśród nich: prorektor prof. Joanna Wójcik, rektor prof. Andrzej Lesicki, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Czesław Kruczek, dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty Konrad Wypychowski, prodziekan ds. studenckich WB prof. Małgorzata Garnczarska, prodziekan WB prof. Jakub Kosicki, kierownik studiów doktoranckich na WB prof. Agnieszka Ludwików, dziekan Nauk Geograficznych i Geologicznych prof. Grzegorz Rachlewicz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Tomasz Nieborak, opiekun KNP prof. Jan Holeksa oraz dr Andrzej Nowosad, honorowy członek KNP.

Czytaj: Michalina Krakowiak. Wcześnie zacząć

Nauka Wydział Biologii