Wersja kontrastowa

Czy niesporczaki przetrwały katastrofę izraelskiej sondy?

Niesporczaki
Niesporczaki

Podczas próby lądowania na Księżycu rozbiła się Sonda Beresheet. W swojej ładowni miała bibliotekę z ludzkim DNA oraz niesporczaki, które należały do The Arch Mission Foundation. To sprawia, że na Księżycu może istnieć teraz życie.

W kwietniu 2019 r. izraelski lądownik Beresheet rozbił się przy podejściu do lądowania na Księżycu. Misja zakończyła się wtedy niepowodzeniem. Okazuje się jednak, że może ona mieć dosyć interesujące skutki uboczne. Niewykluczone, że "niezniszczalne" niesporczaki, które znajdowały się na pokładzie Beresheet, przetrwały i żyją na Srebrnym Globie.  

- Przeżyć mogły, jeżeli pojemnik, w którym się znajdowały dotarł na powierzchnię księżyca w całości lub w większych częściach - mówi naszej redakcji dr hab. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Biologii. - Biorąc pod uwagę że prędkość lądownika nie była zbyt duża w momencie katastrofy, ponieważ utracono nad nim kontrolę nad samą powierzchnią księżyca, to wydaje się tym bardziej prawdopodobne że ładunek przetrwał nienaruszony. Ponadto niesporczaki w stanie kryptobiozy są w stanie znieść ciśnienie ok 74 tys. atmosfer. To więcej niż podczas zderzenia asteroidy z Ziemią, co też potwierdza, że niesporczaki mogły znaleźć się na księżycu w stanie w miarę nienaruszonym.

Czytaj także: Niesporczaki pomogą skolonizować Marsa?

Niesporczaki znajdują się w stanie uśpionym, gdy w ich komórkach nie ma wody, nie jest to zatem taka sama egzystencja, jak na Ziemi. Do pełnej życiowej aktywności potrzebują wody, powietrza i pożywienia. 

- Jeśli chodzi o życie w rozumieniu pełnej aktywności biologicznej, to odpowiedź brzmi nie. Jeśli chodzi o przetrwania w stanie kryptobiozy to oczywiście tak. W tym stanie niesporczaki są w stanie przetrwać nawet kilkanaście lat, a po dodaniu ciekłej wody mogą z tego stanu powrócić do pełnej aktywności. Japończycy udowodnili, że w stanie kriobiozy - zamrożenia (forma kryptobiozy) niesporczaki są w stanie przetrwać nawet do 30 lat, jednakże wydaję się, że nie jest to jeszcze rekord długowieczności niesporczaków w trakcie kryptobiozy. Kilkanaście lat temu w ramach misji FOTON-M3 w module badawczym Biopan-6 przetestowano czy niesporczaki w stanie kryptobiozy są w stanie przetrwać w próżni kosmicznej na której działanie je wystawiono. Po 10 dniach, kiedy moduł powrócił na Ziemię, a niesporczaki zalano wodą okazało się, że wróciły one do pełnej aktywności. Tak więc pojawia się pytanie czy niesporczaki są pierwszymi wielokomórkowymi „kolonizatorami” księżyca – być może tak. Jednak, jak długo będą w stanie tam przetrwać, tego niestety nie wiemy - dodaje dr hab. Łukasz Kaczmarek. 

Naukowcy z The Arch Mission Foundation liczą na to, że oprócz miniaturowych żyjątek przetrwało też więcej danych. Niewykluczone jest również to, że kiedyś wrócą na naszą planetę, bo przecież Księżyc ma być w kolejnych latach przedmiotem przynajmniej jednej załogowej misji.

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.