Czworo naukowców z UAM laureatami konkursu POLONEZ BIS 1

Fot. Adrian Wykrota

Narodowe Centrum Nauki opublikowało na swoich stronach wyniki konkursu POLONEZ BIS 1. Wśród laureatów znalazło się czworo naukowców z UAM.

Do konkursu zgłoszono w sumie 151 wniosków, z czego 50 projektów zostało zakwalifikowanych do finansowania. Wskaźnik sukcesu wyniósł 33,1%. Zrealizowanych zostanie 27 (54%) projektów z zakresu nauk ścisłych i technicznych, 14 (28%) z dziedziny nauk humanistycznych społecznych i o sztuce oraz 9 (18%) z dziedziny nauk o życiu.

50 projektów z łącznym budżetem ponad 48 milionów złotych zrealizują badacze i badaczki ze wszystkich kontynentów, którzy przyjadą do Polski w ramach konkursu POLONEZ BIS 1.

Laureaci

Dr Katarzyna Maria Janic, Wydział Neofilologii,  Gramatyczna ikoniczność języka: międzyjęzykowe studium konstrukcji, w których dopełnienie traci status głównego argumentu.

Dr hab. Maciej Maurycy Łałowski, Wydział Biologii,  Analiza multiomiczna komórek iPSC oraz komórek trzustki otrzymanych od pacjentów z atypową dr cukrzycą - klucz do poznania ich funkcji.

Dr Valentin Journé, Wydział Biologii, Rola dynamiki zasobów w kształtowaniu globalnej zmienności w potencjale reprodukcyjnym lasów.

Dr Sanjay Sahare, Wydział Fizyki, Samodzielne, półprzezroczyste fotoogniwa perowskitowe na bazie nanopapieru z materiałem 2D-MXene oraz dynamika nośników ładunku w tych układach.

Naukowcy nagrodzeni w konkursie POLONEZ BIS reprezentują kraje położone na wszystkich kontynentach, m.in. Niemcy, Francję, Chiny, Australię, USA, Argentynę czy Egipt. Narodowe Centrum Nauki i Komisja Europejska przyznały łącznie 48 mln zł na sfinansowanie projektów.

zob. Znamy wyniki konkursów OPUS 22 i SONATA 17

Nauka Ogólnouniwersyteckie