Festiwal Verba Sacra pod znakiem Owidiusza

fot. Przemysław Stanula Biuro Prasowe UAM

Biblia, poezja Owidiusza i twórczość Stefana Żeromskiego zainspirowała XVIII edycję Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Szereg wydarzeń poświęconych wielkiej literaturze, w organizację których zaangażowany jest UAM, odbędzie się w dniach od 12 listopada do 9 grudnia.

Dyrektor projektu Verba Sacra Przemysław Basiński przedstawił program Festiwalu na konferencji prasowej w Collegium Martineum. - Celem Festiwalu Verba Sacra jest przypominanie kultowych tekstów wielkich dzieł literatury, począwszy od Biblii a skończywszy na tych, które zostały uznane za najwybitniejsze w swojej epoce.

fot. Przemysław Stanula

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział m.in. Prorektor ds. ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas i  dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej prof. Elżbieta Wesołowska.

Zobacz też: Tym razem oczarował Conrad

W bogatym repertuarze znalazły się imprezy ściśle związane z Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Największym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie wieczór Wielka Klasyka (26 listopada) poświęcony wierszom Owidiusza, poety, którego 2000. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Elegie starożytnego mistrza w przekładzie prof. Elżbiety Wesołowskiej, dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej i dr Marleny Puk recytować będzie Przemysław Bluszcz. Prof. Wesołowska przewodniczy również jury konkursu Verba Sacra, którego wyniki będą ogłoszone w pierwszym dniu Festiwalu (12 listopada).

fot. Przemysław Stanula

Spotkanie z Biblią Kaszubską (16 listopada) odbędzie się w ramach 20-lecia włączenia Wydziału Teologicznego w struktury Uniwersytetu. Biblię po kaszubsku w kaplicy wydziału czytać będzie Danuta Stenka, komentarz wygłosi ks. prof. dr hab. Adama Sikora, oprawę muzyczną zapewni Chór Dysonans.

Krzysztof Wakuliński przedstawi Pierwszą Księgę Samuela w Bazylice Archikatedralnej (18 listopada). Aktorowi towarzyszyć będzie zespół pod kierunkiem Katarzyna Stroińska-Sierant. W spotkaniu weźmie również udział ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot z Wydziału Teologicznego. Natomiast Drugą Księgę Samuela zaprezentuje w tym samym miejscu Wojciech Żołądkiewicz (9 grudnia).

fot. Przemysław Stanula

Fragmenty powieści Stefana Żeromskiego z okazji 100-lecia niepodległości czytać będzie aktorka Małgorzata Pieczyńska, znana z ekranizacji „Wiernej rzeki”. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Pobiedziskach.

fot. Przemysław Stanula

Verba Sacra to projekt interdyscyplinarny artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Obejmuje serię publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Prezentacje poprzedzają prace filologiczne, biblistyczne, historyczne, przekładowe i artystyczne.

Ogólnouniwersyteckie