Debata prezydencka na WNPiD

W Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa miała miejsce specjalna debata. Pod czujnym okiem studentów, kandydaci na urząd Prezydenta Miasta Poznania odpowiadali na pytania m.in. jak zaktywizować studentów czy jakie są trzy najważniejsze problemy do rozwiązania w Poznaniu.

- Debaty organizujemy od samego początku. W tym roku jest to wydarzenie szczególne, kandydatów wielu. Bardzo się cieszę, że wszyscy przyjęli zaproszenie. Również jestem zaszczycony tym, że studenci tak chętnie wypełnili salę – mówił prof. Andrzej Stelmach, Dziekan WNPiD.

Filozof, przedsiębiorca, doradca podatkowy, wydawca, kibic, obecny prezydent i jego zastępca

W debacie wzięło udział siedmioro kandydatów na stanowisko prezydenta naszego miasta.  Na początku każdy z nich opowiedział, czym zajmuje się na co dzień

a) Dorota Bonk -  Hammermeister z wykształcenia jest filozofem. Jak sama mówi z filozofii trudno wyżyć, więc zajmuje się księgowością. Od dwóch lat jest prezeską Stowarzyszenia Prawo do Miasta i przewodniczącą Rady Osiedla Wilda. 

b) Wojciech Bratkowski - absolwent Politechniki, przewodniczący zarządu osiedla Strzeszyn, kandydat komitetu Poznań Od Nowa.

c) Przemysław Hinc - na co dzień zajmuje się doradztwem podatkowym. Na urząd Prezydenta Miasta Poznania startuje z ugrupowania Kukiz'15. 

d) Jacek Jaśkowiak - obecny prezydent Miasta Poznania. Wcześniej był przedsiębiorcą, którego hobby to sport. W życiu prywatnym przyjaźnił się z wieloma artystami, np. Jackiem Kaczmarskim. Połowę swojego życia spędził w socjalizmie. Startuje z listy Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. 

e) Tomasz Lewandowski - obecnie jest zastępcą prezydenta Poznania. W swoim obecnym, zawodowym życiu zajmuje się spółkami GOAP, ZKZL czy naszym poznańskim ZOO. Jak sam mówi jego największą słabością są zwierzęta. Startuje z ugrupowania Lewica

f) Jarosław Pucek - Kandydat komitetu Dobro Miasta. Z wykształcenia jest radcą prawnym i absolwentem Wydziału Prawa i Administracji. Jego pasjami są piłka nożna oraz religia i lotnictwo. 

e) dr Tadeusz Zysk - Kandydat Prawo i Sprawiedliwość, prezes jednego z poznańskich wydawnictw. Ukończył psychologię i socjologię na naszym Uniwersytecie, pracował w Polskiej Akademii Nauk.

Czytaj również: Archeologia i sztuka w jednym miejscu

W ogniu pytań studentów

Kandydaci na prezydentów musieli zmierzyć się zarówno z pytaniami przygotowanymi przez organizatorów oraz tych, które zadali studenci, którzy zasiedli w Auli WNPiD. Pytania dotyczyły aktywizacji studentów oraz jakie są największe mankamenty miasta, które trzeba rozwiązać. Większość kandydatów wskazywała, że największym problemem w mieście jest ochrona środowiska czy coraz większe korki, które utrudniają ruch po mieście.

- Jeżeli 8 do 10 procent przesiądzie się do komunikacji miejskiej, uda nam się w końcu odkorkować miasto. Dla mnie najważniejsza jest również zieleń w mieście, która pozwoli na odsmogowanie miasta - mówiła Dorota Bonk - Hammermeister.

- Tutaj potrzebne są wiadukty kolejowe. To najważniejszy problem w mieście. Nic nie da nam kolej metropolitarna, jeśli rogatki będą ograniczać ruch drogowy - dodał Wojciech Bratkowski. 

- Aby zaktywizować studentów potrzebny jest dialog. Wasz głos jest najważniejszy. Niewiele mówi się o  aspektach studenckich, a mianowicie tanich mieszkaniach czy mniejszych kosztach utrzymania - podkreślał Tomasz Lewandowski.

Wszyscy kandydaci w mowach końcowych zachęcali studentów, aby 21 października poszli zagłosować i dokonali prawidłowego wyboru. 

Życie Ogólnouniwersyteckie