100 lat Panie Profesorze!

W 70. urodziny prof. Stanisława Dylaka, wybitnego naukowca, kierownika Zakładu Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych, kierownika zespołu, który opracował pierwszy w Polsce program kształcenia nauczycieli przyrody dla zreformowanej szkoły podstawowej, jego wychowankowie i współpracownicy zorganizowali uroczystość jubileuszową w Auli Lubrańskiego. 

Na Sali pojawili się dawni i obecni rektorzy i prorektorzy UAM, przyjaciele oraz rodzina. W czasie wystąpienia Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki wyraził słowa uznania za całkoształt jego działaności:

- Bez wahania  chcę powiedzieć, że prof. Stanisław Dylak, to profesor oddany sprawie Uniwersytetu. Swoją dzialalnością naukową, dydaktyczną i organizacyjną znakomicie od wielu lat wypełnia powierzoną misję, kierownika Zakładu, w którym pracuje. Na wyróżnienie zasługuje również działalność Profesora jako cenionego pedagoga, dydaktyka, pedoutologa - podkreślał Rektor UAM. 

Profesor Stanisław Dylak prowadził kilka projektów międzynarodowych w ramach programów PHARE, trzy z nich dotyczyły edukacji przyrodniczej i kształcenia nauczycieli w tym zakresie, jeden projekt dotyczył programów szkolnych, jeden zastosowania technologii informacyjnych w kształceniu uniwersyteckich kadr administracyjnych. 

Czytaj również: Prof. Jurga - Ambicja daje nam napęd do działania

Poza działalnością akademicką Profesor interesuje się tworzeniem materiałów dydaktycznych. Był inicjatorem oraz współtwórcą ponad dwudziestu filmów o szkołach w Europie, z czego większość dotyczyła szkół alternatywnych. Niektóre z tych filmów były prezentowane w telewizji publicznej. Dwukrotnie uczył w amerykańskim uniwersytecie UNI – University of Northern Iowa, w Stanie Iowa, USA (studia nad mediami) oraz jako visitng scholar w Uniwersytecie w Lubbock, Texas, USA. W roku 2010 przez jeden semestr przebywał w Appalachian State University w Boone, USA jako visiting scholar. 

Życie Wydział Studiów Edukacyjnych