Z wojskowego lotniska w Pile na Marsa

Fotografia w nagłówku
Habitat Lunares
Habitat Lunares

Habitat Lunares, baza powstała w zeszłym roku na byłym lotnisku wojskowym w Pile to zarówno symulowana baza kosmiczna, jak i laboratorium badawcze współpracujące z Europejską Agencją Kosmiczną. Wyjątkowe miejsce służy badaniu reakcji ludzi żyjących w skrajnych warunkach – osamotnienia, izolacji, pracy na bardzo małej przestrzeni.

Podczas pierwszej misji w tym roku, która rozpocznie się w połowie lipca i potrwa dwa tygodnie, będą testowane nowe typy skafandrów. Naukowcy zaobserwują, jak sen wpływa na poziom agresji i stresu, odkryją co dzieje się z błędnikiem i poczuciem równowagi w kosmosie, jak w takich warunkach reaguje ludzki przewód pokarmowy oraz jak wygląda komunikacja robota z człowiekiem. Komandorem misji będzie dr Sarah Jane Pell z Australii, prywatnie artystka i nurek.

Czytaj też: Geoinformatyka w Pile

Przedsięwzięcie jest organizowane we współpracy z krajowymi i zagranicznymi uczelniami. Warto wspomnieć, że przed rozpoczęciem misji habitat pozyskał nowy sprzęt, dzięki któremu może prowadzić badania na wyższym poziomie.

Uczestnicy zamieszkają w modułach składających się m.in. z sypialni, kuchni, łazienki, laboratorium biologicznego oraz analitycznego połączonych śluzą powietrzną z hangarem, w którym odtworzono marsjański lub księżycowy krajobraz. Żeby wyjść na spacer za każdy razem trzeba wkładać kosmiczny skafander.

 

 

 

Nauka Nadnotecki Instytut w Pile