Uczniowie walczą na argumenty

Obraz

Kilkadziesiąt debat, setki mówców, tysiące przejechanych kilometrów... W jakim celu? Aby zdobyć tytuł najlepszej drużyny w Polsce i zostać uwiecznionym na legendarnej mównicy!

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to turniej przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego głównym celem jest zaangażowanie młodych ludzi w dyskusję dotyczącą otaczającego ich świata. MPDO nie jest jednak klasycznym konkursem naukowym. Oprócz wiedzy i merytorycznej umiejętności prowadzenia debaty, do osiągnięcia sukcesu potrzebna są szerokie umiejętności retoryczne, ale także dobra autoprezentacja oraz postępowanie wyrażające szacunek wobec przeciwników czy osób, do których się zwracamy. 

- Wydarzenie to odbywa się corocznie. Eliminacje odbywają się cztery dni. Każdego dnia w zawodach bierze udział 16 drużyn. Do kolejnej fazy eliminacyjnej wejdzie 8 drużyn. Tezy w tym roku są zróżnicowane od ekonomicznych, np. czy Polska powinna znaleźć się w strefie Euro po tezy abstrakcyjne, np.gdyby istniała maszyna do zapisywania wspomnieć, to czy chcielibyśmy z niej korzystać  - mówiła Wiktoria Licha z Fundacji G5.

Czytaj także: Demokratyczne wybory. Prawo, standardy i gwarancje

Eliminacje potrwają do soboty. Natomiast Wielki Finał odbędzie się w pierwszy weekend kwietnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

 

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa