Teatr Granda: To dziecko trzeba ochrzcić

Fotografia w nagłówku
fot.  Sonia Szymańska EKTOS Studio Fotograficzne
fot. Sonia Szymańska EKTOS Studio Fotograficzne

Teatr Granda UAM w najbliższy piątek wystawia nowy spektakl zatytułowany „To dziecko trzeba ochrzcić”. Scenariusz opiera się o teksty napisane przez samych aktorów i aktorki. Młodzi mówią kim są, czego pragną i czego się boją. Premiera już w piątek 5 kwietnia.

- Wartością samą w sobie jest to, że studenci mówią własnym głosem, dzięki temu spektakl jest prawdziwy. Stworzyliśmy rzecz autorską, sztukę o młodych ludziach – powiedziała dr Magdalena Grenda, współtwórczyni i opiekunka artystyczna Grandy. – Spektakl mówi o dojrzewaniu, wchodzeniu w dorosłe życie, o tym co kształtuje naszą tożsamość.

fot. Sonia Szymańska EKTOS Studio Fotograficzne

Aktorzy i aktorki podeszli do pisania tekstów w sposób indywidualny, sam proces twórczy był dla nich wyzwaniem. - Problemem dzisiejszych czasów jest to, że my młodzi nie potrafimy się określić i patrzymy przez pryzmat tego, jak zostaliśmy nazwani przez innych. O tym częściowo opowiada mój tekst – wyjaśnia Adrian Skuza, student Wydziału Prawa i Administracji.

Czytaj też: Metoda jak cholera czyli Granda na całego

Zdaniem Soni Szymańskiej, studentki Wydziału Studiów Edukacyjnych głównym pragnieniem ludzi wkraczających w dorosłość jest wyrwanie się ze schematów, które społeczeństwo próbuje im narzucić.

- W przeszłości usłyszeliśmy kim mamy być, czego chcieć, do czego dążyć. Często jest tak, że tego nie chcemy. Czasem wydaje się, że już za późno na zmianę decyzji, wiele osób wychowało się w rodzinach, gdzie mieli z góry określone kim będą - to bardzo trudna sytuacja.

Sonia Szymańska EKTOS Studio Fotograficzne

Projekt opiera się o słowo, ale ważną rolę pełni w nim również improwizacja, ruch i muzyka grana na żywo przez skrzypaczkę. Kostiumy, tak jak do wszystkich innych spektakli Grandy, uszyła Klaudia Zielińska.

– Klaudia zaproponowała jeans, który kojarzy się młodością, trochę z buntem i szaleństwem. Są to małe dzieła sztuki - podkreśla Magdalena Grenda.

Ola Walczak stworzyła scenografię, która idealnie uzupełnia przekaz nadawany przez aktorów i aktorki.

Zapraszamy na premierę, która odbędzie się w piątek 5 kwietnia o godz. 19.00 w Republice Sztuki "Tłusta Langusta" przy ul. Gwarnej 11. Wejściówki do odbioru od wtorku w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44.

Kultura Ogólnouniwersyteckie